Перейти до вмісту

Упровадження стандарту ISO 20022

Упровадження стандарту ISO 20022

Відповідно до Стратегії Національного банку України до 2025 року, дорожньої карти розвитку Системи електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП), ураховуючи отримання Україною статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу, Національний банк України з 01 квітня 2023 року  здійснив переведення СЕП на нове покоління СЕП-4 (версія СЕП-4.0), яке побудоване на базі міжнародного стандарту ISO 20022.

Міжбанківські платіжні операції здійснюються через СЕП-4 у режимі 24/7/365.

Програмне забезпечення та інфраструктурне середовище СЕП-4 розроблено та впроваджено Департаментом інформаційних технологій Національного банку України.

Перехід на СЕП-4 був важливою технологічною передумовою для подальшого якісного розвитку платіжної інфраструктури України. Зокрема, це надало змогу розширити функціональність СЕП і гармонізувати її роботу з правилами Європейського Союзу, що у свою чергу забезпечило можливість:  

  • упровадити з 1 грудня 2024 року миттєві перекази СЕП у версії СЕП-4.1 для розрахунків клієнтів в Україні в реальному часі. Функціональність миттєвих переказів СЕП надає змогу надавачам платіжних послуг протягом 10 секунд здійснювати переказ коштів від платника до отримувача, що забезпечує надійний, швидкий і якісний сервіс для користувачів;
  • закласти підґрунтя для подальшого приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA) з метою реалізації можливості  здійснювати надалі транскордонні перекази в євро з країнами Європейського Союзу;
  • розпочати роботу над реалізацією трекінг-сервісу для платежів, мультивалютності та інших інструментів.

На цій сторінці ви маєте можливість ознайомитися з документами щодо імплементації стандарту ISO 20022 в Україні, а також з дорожньою картою розвитку СЕП.

Для зв’язку з командою Національного банку стосовно питань методологічного характеру щодо міжнародного стандарту ISO 20022 та нового покоління СЕП відкрито електронну поштову скриньку: iso20022@bank.gov.ua.

Водночас у Національному банку працює стенд СЕП, на якому учасники СЕП та фірми-розробники програмного забезпечення можуть у будь-який зручний для них час відпрацьовувати взаємодію систем автоматизації  з центром обробки СЕП та іншими учасниками.

Стосовно питань технологічної взаємодії з СЕП-4 і зі стендом СЕП функціонує електронна поштова скринька: sep@bank.gov.ua.

Документи з імплементації стандарту ISO 20022 в Україні

Впровадження стандарту ISO 20022 
  Дата оновлення   

      Огляд ISO 20022

04.04.2024

      Дорожня карта розвитку СЕП

04.04.2024

 СЕП 4.1
 Трекінг-сервіс платіжних операцій СЕП НБУ